yerden ısıtma çetin mühendislik
yerden ısıtma

  Kat betonu üzerinde yüksek yoğunluklu (30 veya 40 dansite) ısı yalıtım malzemesi (Çetin özel üretimi folyo kaplamalı modülasyon paneli) döşenir.

  Böylece kat arasındaki ısı ve ses izolasyonu sağlanmış olur. (Bu durum kombi ile yapılan bireysel ısınmalarda çok önem taşır) Folyo kaplamalı modülasyon paneli üzerine ısı hesapları ile projede belirlenen boy ve şekillerde zeminden ısıtma boruları döşenir.

  Döşenen boruların üzerine basınç ve sızdırmazlık testlerinden sonra şap betonu atılır.

  Şap betonunun kurumasından sonra döşeme kaplaması (seramik, parke, halı, mermer vb.) yapılır.

Intro

Tarihçe

Zeminden ısıtmada ilk uygulamalar M.Ö.1200'lü yıllara rastlamaktadır. O dönemlerde döşeme altından sıcak baca gazı geçirilerek yapılan uygulamalardır. 1900'lü yıllar­da su ile yapılan sistemlerde döşeme altında uzun ömürlü malzemeler bulunmadığı için bir dönem zeminden ısıtma uygulamalarına ara verilmiştir. (1970'li yıllarda inşa edilen Kocatepe Camii'nde bakır boru ile zeminden ısıtma uygulamaları görülmektedir.) Ta ki plastik teknolojisi ısıya dayanıklı uzun ömürlü (PE-RT) boruların üretimine kadar. Plastik boruların ömrü döşeme altında bina ömründen daha uzun olduğu için zeminden ısıtma tesisatı günümüzde tekrar yaygınlaşmıştır.

Intro
Intro

Ekonomik

Zeminden ısıtma sistemi maliyeti radyatörlü ve diğer ısıtma sistemleri ile aynı fiyata çıkmaktadır. Zeminden ısıtma sisteminde kullanılan yalıtım malzemesi (setli styropor veya modülasyon paneli) ısıtma değil yalıtım malzemesi olduğundan diğer sistemlerde yalıtım malzemesi maliyetini ilave ettiğimizde zeminden ısıtma tesisatı daha ekonomik koşullarda mal olmaktadır.

zeminden ısıtma sistemleri

Temiz ve Sağlıklı

Zeminden ısıtma sistemi yanmış toz oluşturmadığından tül perde ve duvarlarda is yapmaz, kirlenmeye sebep olmaz. Zeminlerde yüzey temizliği sonrası (paspas vb.) zemini hızlı kurutur. Zeminin rutubetli kalmasına engel olur. Rutubetli ortamların yol açabileceği bakteri üremelerine engel olur. Zeminden ısıtma insan anatomisine en uygun ısıtma sistemidir.
Image link

Mimari Avantajları

Cam önlerinde ve iç mekanlarda ısıtıcılar (radyatör, aparey, vb.) olmadığı için %5'i bulan alan tasarrufu ve rahat dekorasyon imkanı sunar. Geniş hacimli yerlerde; paravanlar, alçı duvarlar ile bağımsız bölümler (sekreterlik, muayene odası, büro, ofis, vb.) oluşturulabilir. Bu bölümlerin ısıtılması kesinlikle sorun olmaz.

Intro
Intro

Yakıt Tasarrufu

Diğer sistemlerde önüne geçilemeyen oda tavanındaki ısı yoğunlaşması zeminden ısıtma sisteminde yoktur. Isıdan hızlı ve sağlıklı biçimde yararlanma imkanı sağlar. Ayrıca işletme sıcaklığının düşük olması (maksimum 55°C) doğalgaz yakıtlı yoğuşmalı cihazlarla ya da ısı pompalarıyla kullanıldığında %35'e varan yakıt tasarrufu sağlar.

Whatsapp'ı Aç
Size Destek Olmak için Buradayım.
ÇETİN ZEMİNDEN ISITMA SİSTEMİ
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?