ZEMİNDEN ISITMA ve SERİNLETME SİSTEMİ

UYGULAMA

Kat betonu üzerinde yüksek yoğunluklu (30 veya 40 dansite) ısı yalıtım malzemesi (Çetin özel üretimi modülasyon paneli) döşenir. Böylece kat arasındaki ısı ve ses izolasyonu sağlanmış olur. (Bu durum kombi ile yapılan bireysel ısınmalarda çok önem taşır) Setli styropor veya modülasyon paneli üzerine ısı hesapları ile projede belirlenen boy ve şekillerde zeminden ısıtma boruları döşenir. Döşenen boruların üzerine basınç ve sızdırmazlık testlerinden sonra şap betonu atılır. Şap betonunun kurumasından sonra döşeme kaplaması (seramik, parke, halı, mermer vb.) yapılır.

TARİHÇE

Zeminden ısıtmada ilk uygulamalar M.Ö.1200'lü yıllara rastlamaktadır. O dönemlerde döşeme altından sıcak baca gazı geçirilerek yapılan uygulamalardır. 1900'lü yıllar­da su ile yapılan sistemlerde döşeme altında uzun ömürlü malzemeler bulunmadığı için bir dönem zeminden ısıtma uygulamalarına ara verilmiştir. (1970'li yıllarda inşa edilen Kocatepe Camii'nde bakır boru ile zeminden ısıtma uygulamaları görülmektedir.) Ta ki plastik teknolojisi ısıya dayanıklı uzun ömürlü (ppr-c, pex, alpex vb.) boruların üretimine kadar. Plastik boruların ömrü döşeme altında bina ömründen daha uzun olduğu için zeminden ısıtma tesisatı günümüzde tekrar yaygınlaşmıştır.

EKONOMİK
Zeminden ısıtma sistemi maliyeti radyatörlü ve diğer ısıtma sistemleri ile aynı fiyata çıkmaktadır. Zeminden ısıtma sisteminde kullanılan yalıtım malzemesi (setli styropor veya modülasyon paneli) ısıtma değil yalıtım malzemesi olduğundan diğer sistemlerde yalıtım malzemesi maliyetini ilave ettiğimizde zeminden ısıtma tesisatı daha ekonomik koşullarda mal olmaktadır.
TEMİZ ve SAĞLIKLI
Zeminden ısıtma sistemi yanmış toz oluşturmadığından tül perde ve duvarlarda is yapmaz, kirlenmeye sebep olmaz. Zeminlerde yüzey temizliği sonrası (paspas vb.) zemini hızlı kurutur. Zeminin rutubetli kalmasına engel olur. Rutubetli ortamların yol açabileceği bakteri üremelerine engel olur. Zeminden ısıtma insan anatomisine en uygun ısıtma sistemidir.
MİMARİ AVANTAJLARI
Cam önlerinde ve iç mekanlarda ısıtıcılar (radyatör, aparey, vb.) olmadığı için %5'i bulan alan tasarrufu ve rahat dekorasyon imkanı sunar. Geniş hacimli yerlerde; paravanlar, alçı duvarlar ile bağımsız bölümler (sekreterlik, muayene odası, büro, ofis, vb.) oluşturulabilir. Bu bölümlerin ısıtılması kesinlikle sorun olmaz.
YAKIT TASARRUFU
Diğer sistemlerde önüne geçilemeyen oda tavanındaki ısı yoğunlaşması zeminden ısıtma sisteminde yoktur. Isıdan hızlı ve sağlıklı biçimde yararlanma imkanı sağlar. Ayrıca işletme sıcaklığının düşük olması (maksimum 55°C) doğalgaz yakıtlı yoğuşmalı cihazlar kullanıldığında en az %30 yakıt tasarrufu sağlar.
Tanım
Uygulama
Malzemeler
Hesaplamalar
 
                           
ANA SAYFA ZEMİNDEN ISITMA MODÜLASYON PANELİ BORU GURUBU ÜRÜNLERİMİZ
Kurumsal & Kariyer Tanım Tanım PE-RT / AL / PE-RT Borular Zeminden Isıtma
İletişim Uygulama Teknik Özellikler 5 Katmanlı PE-RT Borular Butopipe
Online Ödeme Hesaplamalar Neden Folyo Kaplama ?   Butovalve
ÇETİN MÜHENDİSLİK - 1993'ten beri.
    KARİYER        İŞ ORTAKLIĞI        İLETİŞİM                        |